لزوم فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو

   

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو تاکید کرد

     

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به نقش مهم رسانه های گروهی در ترویج فرهنگ اهدای عضو اظهار کرد: رسانه های گروهی باید با اطلاع رسانی و آگاه سازی، مردم را برای حضور در این عرصه تشویق کنند.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در مراسم تقدیر از اهدا کنندگان و دریافت کنندگان عضو با بیان اینکه در دوره ای گروهی از مردم با ایثار جان خود امنیت و آسایش را به کشورمان هدیه دادندخاطر نشان کرد: جبهه ایثار گری برای مردم باز است، و امروز خانواده اهدا کنندگان مرگ مغزی بزرگترین ایثار را در حق بیمارانی که چشم انتظار دریافت عضو هستند از خود نشان می دهند.

وی با بیان اینکه پول واژه ای بی معنا در عرصه پیوند عضو است، خاطر نشان کرد:در حال حاضر بسیاری از بیماری های غیر واگیر نظیر دیابت و فشار خون زمینه ساز بروز نارسایی ها و مشکلات قلبی و عروقی است و باید ضمن افزایش فرهنگ خود مراقبتی در جامعه در زمینه اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه در خصوص اهدای عضو نیز تلاش شود.

دکتر دارابی با اشاره به اینکه شرایط اهدا هم برای گیرنده و خانواده اهدا کننده و تیم پزشکی سخت است، افزود :در حال حاضر خوشبختانه پنجاه عمل پیوند قلب، بیش از ۲۵۰ پیوند کبد و هزار عمل پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رتبه بندی تایمز در کنار دانشگاه علوم پزشکی تهران است 

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه با تلاش محققان و اعضای هیات علمی، این دانشگاه امسال در رتبه بندی تایمز قرار گرفت اظهار کرد: بر اساس این رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کسب رتبه ۶۰۰ تا ۸۰۰ در کنار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته است.

 دکتر دارابی، با اشاره به اینکه اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی برخلاف اساتید سایر دانشگاه های وزارت علوم  به طور ۲۴ ساعته به مردم خدمات ارائه می دهند خاطر نشان کرد: تلاش اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد باعث شده تا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رتبه بندی تایمز در کنار دانشگاه علوم پزشکی تهران است. 

وی با اشاره به اینکه در رتبه بندی شانگهای به کمک اساتید جایگاه خوبی پیدا کرده ایم، ابراز کرد :هفت نفر از اساتید دانشگاه جز یک درصد برتر دانشمندان جهان هستند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اساتید دانشگاه در حوزه آموزش، پژوهش و درمان برای به دست آوردن سلامتی مردم که بهترین هدیه خداوند است، تلاش می کنند، عنوان کرد :با همت اساتید گروه پیوند قلب و ریه دانشگاه و در سال های اخیر شاهد انجام ۵۰ عمل پیوند قلب بوده ایم.

دکتر دارابی با اشاره به اینکه متخصصین بیهوشی نقش مهمی در فرایند پیوند عضو دارند، ابراز کرد :یک عمل پیوند گستردگی بسیاری دارد و دولت نیز بخشی از هزینه های آن را به دوش می کشد.