بیماریهای قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر به شمار می رود

 
 

بیماریهای قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر به شمار می رود

عضوتیم پیوند قلب و ریه دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه بیماریهای قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر به شمار می رود اظهار کرد: از همین رو باید در حوزه پیشگیری از این بیماریها تلاش کنیم. 

به گزارش وب دا، دکتر محمد عباسی با بیان اینکه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد تنها مرکز پیوند قلب در شرق کشور محسوب می شود خاطر نشان کرد: در سال 81 برای نخستین بار اولین عمل جراحی پیوند قلب در این مرکز انجام شد اما به دلیل برخی مشکلات پس از مدتی متوقف شد و پس از آن در سال ۹۰ با تجهیز بخش و افزوده شدن نیروهای تخصصی و فوق تخصصی آموزش دیده در داخل و خارج از کشور به طور مجدد تیم پیوند قلب و ریه دانشگاه تشکیل شد که در این مدت ۵۰ عمل پیوند قلب در این مرکز انجام شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر بیماری های غیر واگیر در جامعه رو به گسترش است و برخی از این بیماری ها منجر به بروز نارسایی های قلبی می شود خاطر نشان کرد: باید در حوزه پیشگیری بیش از پیش تلاش کرد و در این مسیر رسانه های گروهی نقشی موثر و تاثیر گذار دارند.

وی با تاکید براینکه پیوند قلب تجهیزات زیادی را می طلبد، اظهار کرد :در آمریکا هر عمل پیوند بین ۷۰۰تا ۸۰۰هزار دلار است ولی در کشور ما این عمل هیچ هزینه ای برای بیمار ندارد.

عباسی با اشاره به اینکه به جز تیم پزشکی، پرستارانی که ۷۲ساعت باید شرایط بیمار را تحت نظر داشته باشند نیز زحمات زیادی را متحمل می شوند، ابراز کرد :خوشبختانه بیش از ۹۰درصد عمل های پیوند قلب در این مرکز موفقیت آمیز بوده است.  

پروسه پیوند عضو یک مجموعه سیستماتیک را می طلبد

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در انجام عمل پیوند بیش از ۱۰۰ نفر با یکدیگر همکاری دارند خاطر نشان کرد: تا کنون ۵۰ عمل پیوند قلب، ۲۵۴ عمل پیوند کبد و بیش از یک هزار پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است و این موفقیت تنها به دلیل سیستماتیک عمل کردن تیم پیوند است.

دکتر خالقی افزود: گروه پیوند دانشگاه هیچ مبلغ اضافی دریافت نمی کنند و تنها با ایثار و از خود گذشتگی در راه نجات بیماران نیازمند تلاش می کنند.

زمان در  دریافت عضو ریه برای پیوند به بیمار نیازمند امری حیاتی است

عضو تیم پیوند قلب و ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در عمل پیوند ریه با مشکلاتی روبرو هستیم، اظهار کرد :از زمان مرگ مغزی تا رضایت خانواده، اولین عضوی که دچار عفونت می شود، ریه است، به همین خاطر بیش از ۹۰درصد ریه مرگ مغزی قابل اهدا نیست.

دکتر عطاران  با اشاره به اینکه احداث مرکز پیوند قلب و ریه را مرهون زحمات خانم وزیر نیا  هستیم، عنوان کرد :برای بیماران پیوندی نیازمند دستگاه اکمو بودیم که به همت یکی از پزشکان تهیه خواهد شد.